Przejdź do głównej zawartości

O NAS

Co zrobić, aby zmienić na lepsze otaczającą nas rzeczywistość? To jest pytanie, które zadają sobie osoby kuratorujące tegoroczną edycję Nowej Siły Kuratorskiej, reprezentujące głosy młodego pokolenia, które zauważają potrzebę zmiany w różnych obszarach naszego życia. Z tej potrzeby zrodziły się cztery projekty: Jeszcze Polska…, Możemy Porozmawiać?, Druga Skóra oraz Dotknij. Poczuj. Zrozum.

Jesteśmy młodymi osobami studiującymi Teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na studiach otrzymalśmy wielką szansę, która jednocześnie jest dużym wyzwaniem – stworzenie festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Dobraliśmy się w grupy oraz wybraliśmy tematy, które chcemy poruszyć w naszych wydarzeniach. Dotykamy niełatwych tematów, ale wierzymy, że dzięki naszym działaniom pokażemy jak istotne są to problemy, wzbudzimy refleksję, a może również zainicujemy dyskusje o tych problemach. Przyłącz się do nas i razem z nami weź udział w festiwalu, poruszającym ważne społeczne tematy.  
Jeszcze Polska… To projekt, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu i dyskryminacji. To wizja bezpiecznej i otwartej przestrzeni, bez przemocowej rzeczywistości i niepokoju, do której zapraszamy Was wszystkich_e. W ramach projektu odbędą się trzy wydarzenia: antydyskryminacyjny wykład Patryka Moszki, edukatora i trenera antyprzemocowego; uwrażliwiająca i oswajająca z różnorodnością przestrzeń performatywna przygotowana przez Olę Wawrzyniak oraz Olę Puk; warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi przeprowadzone przez osoby związane z Teatrem 21 Wiktorią Siedlecką-Dorsz i Grzegorzem Brandtem, które dotyczyć będą technik aktorskich oraz dyskusji na temat obecności OZN w naszym społeczeństwie.   
W skład grupy wchodzą: Aleksandra, Adam, Zuzanna, Dagmara i Barbar  
Druga skóra Czym byłby teatr bez kostiumu? To właśnie on nadaje charakteru postaci, wpływa na postrzeganie spektakli, zapada w pamięć odbiorcy. Kostium często odgrywa bardzo ważną rolę, przyćmiewając swoich twórców. Osoby kuratorujące odkrywają blaski i cienie pracy kostiumografek i kostiumografów. W ramach projektu odbędzie się wykład performatywny Tomasza Armady opowiadający o pracy kostiumografia w teatrze instytucjonalnym.  
W skład grupy wchodzą: Martyna, Weronika, Nadia, Konstancja i Radosław  
Dotknij. Poczuj. Zrozum. Ciało jest naszym narzędziem, dzięki któremu poznajemy świat. Lecz czy używamy go w pełnej świadomości? Ciało jest nośnikiem przeżyć, prywatnym teleporterem, które poddajemy najróżniejszym wpływom. Dotknij. Poczuj. Zrozum. to próba odpowiedzi na początkowe pytanie i zgłębienie tematu cielesności. W ramach projektu odbędą się dwa wydarzenia: działanie performatywne grupy TERAZ POLIŻ, poruszające aspekty feministyczne oraz praca site-specific stworzona przez Arkadiusza Króla, która zabierze odbiorców w podróż po krainie zmysłów.  
W skład grupy wchodzą: Maya i Marta  
Możemy porozmawiać? Projekt został stworzony z myślą o przywrócenie głosu, tym którzy go utracili. Osoby kuratorujące postanowiły przełamać komunikacyjne bariery i otworzyć się na potrzeby poznańskiej młodzieży, aby wspólnie znaleźć przyczyny, skutki oraz narzędzia do tworzenia zdrowych relacji i poprawy komunikacji międzypokoleniowej. Efektem 6-tygodniowej warsztatowej pracy będzie pokaz Możemy porozmawiać? przygotowany przez kuratorki i kuratora z Dorotą Abbe, poznańską aktorka i reżyserką, związaną z Teatrem Nowym w Poznaniu oraz Justyną Czarnotą, pedagożką teatru, we współpracy z poznańską młodzieżą.   
W skład grupy wchodzą: Asia, Marta, Aleksandra, Laura, Alicja i Grzegorz  

Komentarze

Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.