Przejdź do głównej zawartości

HARMONOGRAM

XIII edycja festiwalu Nowa Siła Kuratorska

17.05 / 19:00 / Tomasz Armada / W roli głównej: kostiumograf / wykład performatywny / Scena Robocza, ul.Grunwaldzka 22 Poznań    Czym byłby teatr bez kostiumu? To często przebrania aktorów nadają klimat danemu przedstawieniu; komicznego lub dramatycznego wyrazu. Bardzo ważne jest, aby komponowały się ze scenografią i współgrały z postaciami na scenie. Za tym wszystkim stoją osoby bardzo często niewidzialne w teatrze. Pragniemy odwrócić te role, dlatego kostiumografki i kostiumografowie to główni bohaterowie naszego wydarzenia. Przedstawimy na czym polega ten zawód, podamy jego dobre i złe strony. Skupimy się także na relacjach między członkami zespołu teatralnego, w tym na czym polega praca reżysera z kostiumografem/ką oraz poruszymy temat hierarchii teatralnej. Zapraszamy Was na wykład performatywny, w którym znany projektant mody i kostiumograf teatralny Tomasz Armada opowie o swoich doświadczeniach z pracą w polskim teatrze instytucjonalnym, ukazując jak trudny, a jednocześnie fascynujący jest to zawód.    Tomasz Armada – ur. 1994 projektant ubioru, artysta wizualny, kostiumograf, fashion educator. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z wyróżnieniem rektora ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i ubioru na kierunkach i specjalizacjach: projektowanie ubioru, obuwia, dzianiny i tkaniny drukowanej. Na początku sierpnia 2021 pojawił się w amerykańskim magazynie Vogue, który wskazał 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody w artykule, World Class: Meet the New Generation of Global Independent Designers. Laureat wielu konkursów: Project room, Fashion designer awards, EcoMade Festival, Łódź miastem talentów. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych projektów, plenerów i wystaw. Autor wielu pokazów i performansów. Członek byłego kolektywu artystycznego Dom Mody Limanka. Współpracuje z School of Form w Warszawie prowadząc autorskie zajęcia z projektowania mody, oraz z Łódzką Fundacją Działania organizując warsztaty dla dzieci w ramach Świetlic artystycznych. Członek rady programowej Modopolis - Forum Polskiej Mody w latach 2019 i 2020. Szuka krytycznego potencjału w modzie i zbliża ją do świata sztuki. Popularyzuje zrównoważone, odpowiedzialne i ekologiczne projektowanie mody z recyklingu i w zamkniętym obiegu. Sprzeciwia się modzie dyktowanej przez zachód i powielanej przez rodzimych naśladowców inspirując się wybranymi zagadnieniami z historii, min. ubiorem narodowym (sarmackim) lub ludowym. W swojej twórczości rozmywa podział na sztukę niską i wysoką, stereotypy i wzorce płciowe, ukazuje polską estetykę w egzotycznym i przerysowanym wydaniu.Własnoręcznie wykonuje upcyklingowane ubiory obfitujące w eksperymentalne konstrukcje, autorskie nadruki, własnoręcznie wykonane tkaniny, dzianiny. Projektował także dla UEG, Odio Tees X Jakub Pieczarkowski. Mieszka i pracuje w Łodzi.   

25.05 / 19:00 / reż. Dorota Abbe / Możemy porozmawiać? / pokaz pracy warsztatowej / Scena Robocza, ul.Grunwaldzka 22 Poznań   
Jeśli masz poczucie, że już dawno utraciłeś_aś swój głos, nie przejmuj się – właśnie Ci go zwracamy! Za moment rusza XIII edycja Festiwalu Nowa Siła Kuratorska, podczas której grupa Możemy porozmawiać? przełamie wszelkie komunikacyjne bariery i otworzy się na potrzeby poznańskiej młodzieży. Już niebawem będziecie mogli_ły obejrzeć pokaz pracy warsztatowej, która w swoim intensywnym 6-tygodniowym przebiegu, uświadomiła nam, jak ważna jest próba podjęcia bezpiecznej rozmowy. Odkryliśmy, jak odległa jest nam perspektywa postrzegania problemów licealistów przez osoby dorosłe, a jak bliska jest ich skłonność do tabuizacji. Aktualnie zależy nam na odnalezieniu przyczyn, wskazaniu skutków, a także zaprezentowaniu narzędzi, ułatwiających okazywanie emocji i prowadzenie dialogów. Nasz projekt został wykreowany w myśl idei, iż wszystkie uczucia są WŁAŚCIWE, a każda młoda osoba ma prawo do doświadczania ich we WŁASNYM tempie i przeżywania ich na WŁASNY sposób. Dlaczego? Bo stawiamy na samoakceptację. Wydarzenie ma charakter międzypokoleniowy – zapraszamy nie tylko młodzież, lecz każdego, kto chciałby poszerzyć swoją świadomość w temacie budowania zdrowych relacji. Naszym głównym celem było stworzenie przestrzeni, w której wszyscy poczujemy się komfortowo i postaramy się rozwiać kiełkujące w nas wątpliwości. Dlaczego? Bo stawiamy na konfrontację. Kuratorzy i kuratorki: Aleksandra Broniarz, Marta Federkiewicz, Joanna Kosz, Alicja Szkudlarek, Grzegorz Walkowiak i Laura Wiśniewska   
Dorota Abbe – aktorka teatralna, również reżyserka, związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Znana ze swoich licznych ról teatralnych i filmowych. Jest założycielką grupy teatralnej Wikingowie, w której pracuje z ludźmi dotkniętymi problemem bezdomności. Wspólnie z podopiecznymi zrealizowała spektakle, takie jak Powrót Wikingów, Nibylandia, Ciąg dalszy, Sztama. Interesuje się teatrem społecznym. Jest założycielką Fundacji Na Marginesie, która skupia się na rozpowszechnianiu ideałów tolerancji i poszanowania godności osobistej oraz ideologicznej, przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniom za pośrednictwem sztuki i edukacji.   
Justyna Czarnota – pedagożka teatralna, menadżerka kultury, teatrolożka. Jest absolwentką filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, gdzie zajmuje się koordynowaniem projektu Nowa Siła Krytyczna oraz promowaniem wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. Jest pasjonatką teatru dla dzieci i młodzieży. Jako pedagog współpracowała przy różnych spektaklach, m. in. Lustrzana chmura, Włosy mamy, Thriller, Pięciu Nieudanych. Jest członkiem Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.   

26.05 / 18:00 / Patryk Moszka / Rozmowa o dyskryminacji / wykład / Pawilon / stream na naszym facebooku   
Wykład antydyskryminacyjny, który przeprowadzi Patryk Moszka. Wykład rozpoczyna wydarzenia z projektu Jeszcze Polska… w ramach festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Celem wykładu jest edukacja o podstawowych mechanizmach dyskryminacji i wskazanie pól nierówności społecznej, aby dać szansę uczestnikom_czom uzupełnienia wiedzy i nabycia kompetencji językowych w tym zakresie. Zapraszamy przede wszystkim osoby pracujące w obszarze edukacji, aby dać im narzędzia do pracy nad tworzeniem bezpiecznej przestrzeni w placówkach oświaty. Wykład będzie mieć formę doświadczalną wykorzystującą uczucie wykluczenia.   
Kuratoruje: Dagmara Torłop (ona/jej)   
Patryk Moszka (on/jemu) - obecnie pracuje w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej, działacz społeczny, edukator antydyskryminacyjny i trener antyprzemocowy w metodzie SZTAMA, prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla osób w każdym wieku. Z wykształcenia pracownik socjalny, zaangażowany w wiele inicjatyw społecznych   
Wykład realizowany jest w ramach programu Pawilon Otwarty.   

31.05 / 17:00 / TERAZ POLIŻ / teraz poliż TERAZ POLIŻ / performans / Scena Robocza, ul.Grunwaldzka 22 Poznań   
Działanie performatywne, będące wariacją na temat poprzednich projektów kolektywu to próba zwrócenia uwagi na ciało w perspektywie feministycznej. Poprzez sensualne doświadczanie własnej cielesności, uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zagłębić się we własne odczucia, konfrontując je z prezentowaną przez grupę TERAZ POLIŻ formą.   
TERAZ POLIŻ jest aktywnie działającym kolektywem feministycznym, który powstał w 2009 roku. Grupa działa dziś jako jedyny w pełni profesjonalny kobiecy teatr, działający w sposób inkluzywny i emancypujący. Dziewczyny oprócz działań czysto performatywnych zajmują się walką o równe prawa kobiet na scenie i nie tylko, angażując się projekty naukowe. Kolekty odpowiedzialny jest m. in. za projekty HyPaTia – Kobieca Historia Teatru Polskiego czy Dziwy Polskie, który populryzuje temat (nie)obecności kobiecych dramatopisarek. Obecnie najbardziej aktywnymi członkiniami kolektywu są Marta Jalowska, Dorota Glac i Kamila Worobiej.   
10-12.06 / Aleksandra Wawrzyniak + Aleksandra Puk / Jeszcze będziemy wrażliwi / przestrzeń uwrażliwiająca / Pawilon   
11.06 / Wiktoria Siedlecka-Dorosz + Grzegorz Brandt / Warsztaty z Teatrem 21 / warsztaty zamknięte / Dom Harcerza w Mosinie   
18-19.06 / 19:00 / Arkadiusz Król / Strawa / praca site-specific / DOMIE  
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Festiwal Nowa Siła Kuratorska jest darmowy.   
Festiwal współfinansowany ze środków budżetowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Fundacji UAM.   
Grafiki: Aleksandra Wawrzyniak  

Komentarze