Przejdź do głównej zawartości

O FESTIWALU

Nowa Siła Kuratorska, czyli festiwal młodych osób kuratorujących działania kultury i sztuki powraca do Wielkopolski. XIII edycja festiwalu została przygotowana z myślą o sztuce, jako narzędziu powodującym zmianę. Nadszedł czas, aby oddać głos tym, którzy go nie mają!

Festiwal Nowa Siła Kuratorska organizowany jest od 2010 roku przez osoby studiujące specjalizację „Interdyscyplinarne projekty kuratorskie” prowadzoną przez dr Agatę Siwiak w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenia prezentowane w ramach festiwalu mają charakter interdyscyplinarny, koncentrują się zarówno na kwestiach artystycznych, jak i edukacyjnych czy społecznych. W poprzednich edycjach osoby kuratorujące przyglądały się obszarom takim jak ekologia teatru, neutralny płciowo język, sztuka osób queerowych, prawa zwierząt czy twórcze relacje międzykulturowe. Choć co roku festiwal przyjmuje świeżą formę i porusza inne tematy, to jego główne wartości są wspólne. Celem Nowej Siły Kuratorskiej jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni wymiany zdań, do której zaproszone są osoby uczestniczące w wydarzeniach. Wszystkie projekty mają charakter otwarty, a wstęp na nie jest bezpłatny. Daje to szansę na dotarcie do dużej liczby odbiorców i uniknięcie barier finansowych, które wielokrotnie są przeszkodą dla społeczeństwa, by uczestniczyć w życiu kulturalnym. Organizowane wydarzenia odbywają się zarówno w Poznaniu, jak i w mniejszych ośrodkach miejskich, co wiąże się z ideą decentralizacji kultury, bardzo ważną dla osób kuratorujących.  
Punktem wyjścia tegorocznej edycji była potrzeba podjęcia inicjatywy, która odda głos grupom marginalizowanym lub niezrozumianym w ogólnym dyskursie publicznym. Stworzone projekty są zaangażowane społecznie, co wynika z przekonania, że sztuka może być narzędziem powodującym zmianę. Takie podejście wpisuje się w ideę Nowej Siły Kuratorskiej, która od lat porusza ważne aktualne problemy. Tegoroczne działania dotyczą międzypokoleniowych barier komunikacyjnych, dyskryminacji mniejszości w Polsce, feminizmu i cielesnego tabu, lekceważenia zawodu kostiumografa. Wszystkie z nich wymagają refleksji i debaty oraz stanowią punkt wyjścia przedsięwzięć artystycznych prezentowanych podczas festiwalu.  
Osoby kuratorujące stawiają sobie pytanie o to, co można zrobić, aby dokonać zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Prezentują głos młodego pokolenia, które zauważa fundamentalne problemy współczesności i próbuje im przeciwdziałać. W pracach osób zaproszonych do projektów obecny jest silny pierwiastek aktywistyczny, który nieodzownie łączy się z ideą tegorocznej edycji. Na Festiwal Nowa Siła Kuratorska 2022 składają się cztery projekty realizowane od 17 maja do 19 czerwca, odbywające się w różnych miejscach w województwie wielkopolskim: w Poznaniu, Śremie oraz Mosinie.

Komentarze