Przejdź do głównej zawartości

XI edycja Festiwalu Nowa Siła Kuratorska

 


Festiwal Nowa Siła Kuratorska to inicjatywa realizowana co roku przez studentki oraz studentów trzeciego roku Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbywający się od 11 lat Festiwal NSK jest nie tylko okazją do postawienia pierwszych kroków przez kolejne pokolenie kuratorów, ale i uzupełnienia oferty kulturalnej miasta. W ramach wydarzenia co roku prezentowanych jest kilka projektów kuratorskich, których tematyka jest bliska organizatorom.

Celem Festiwalu jest także stworzenie bezpłatnego dostępu do odbywających się wydarzeń, co stwarza możliwość uczestnictwa w kulturze osobom narażonym na wykluczenie przez ich status ekonomiczny.


Fot. Szymon Kawecki


Idiom XI edycji Festiwalu Nowa Siła KuratorskaPOWROTY – podkreśla chęć kuratorek do przywracania w dyskursie społecznym tego, co wykluczone. Twórczynie tegorocznej odsłony Festiwalu pragną podjąć tematy, które przez lata były wypierane, zapomniane i pomijane. Efektem owej inicjatywy jest zarówno nowe spojrzenie na historię i przestrzeń miejsc, w których żyjemy z perspektywy mikrohistorii postaci, jak i próba przeformułowania relacji rodzinnych i międzygatunkowych.

Festiwal odbywa się od 17 do 31 października 2020 roku na terenie Poznania oraz we wsi Boczków. 


Fot. Szymon Kawecki


Projekt koncentruje się na kwestii obecności zwierząt w przestrzeni praktyk teatralnych. Sztuka jest kolejną ze sfer zdominowanych przez człowieka, gdzie istotom nieludzkim odbierana jest podmiotowość. Celem inicjatywy jest przywrócenie zwierzętom głosu nie tylko poprzez zanegowanie idei ich opresyjnej eksploatacji, lecz znalezienie alternatywy w postaci metod wspólnotowego tworzenia.

Kuratorki projektu: Barbara Kokot, Angelika Łakoma, Justyna Machaj  

Eksperci: dr Dorota Łagodzka, dr Andrzej Marzec, Krzysztof Tatar

Artystka: Joanna Pietrowicz 


WYDARZENIA:

Panel dyskusyjny WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI? odbywa się 25 października w siedzibie Sceny Roboczej w Poznaniu o godz. 16.00

Wystawa performatywna WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI trwa od 27 do 31 października w Galerii Sztuki Łęctwo.


Projekt przywołuje historię Eugeniusza Materny – ostatniego właściciela ziemskiego wsi Boczków,  który był uczestnikiem wielu inicjatyw lokalnych o charakterze charytatywnym i społecznym. Dzięki jego zaangażowaniu mieszkańcy uniknęli zesłania do obozów pracy w czasie II wojny światowej. Kuratorki pragną zachęcić odbiorców do pogłębiania wiedzy na temat ich własnych korzeni oraz zapoznania się ze śladami niemiecko-polskiej historii.

Kuratorki projektu: Natalia Guźniczak, Karolina Siwińska

Artyści: Lidia Stachowska, Maria Marcinkiewicz-Górna, Rafał Zapała


WYDARZENIA:

Prezentacja słuchowiska niEznajoMy odbywa się dnia 24 października w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkowie od godz. 15.00 oraz 28 października w Teatrze Polskim w Poznaniu o godz. 19.00. 


Projekt ma na celu przeanalizowanie definicji rodzeństwa. W ramach inicjatywy podjęta zostanie próba przedefiniowania pojęcia dotychczas wiązanego jedynie z powinowactwem genetycznym. Czy więzy krwi w postnowoczesnym świecie to za mało? Kuratorka reprezentuje głos młodego pokolenia, który jest szczególnie ważny we współczesnym dyskursie.

Kuratorka projektu: Anna Lauchsztet

Artysta: Mateusz Zubel


WYDARZENIE:

Wystawa pokrewieństwo trwa od 17 do 24 października w Atelier WIMAR Stowarzyszenia Łazęga.


Fot. Szymon Kawecki 


Spot reklamujący XI edycję Festiwalu Nowa Siła Kuratorska (autor: Mieszko Dobek)



Komentarze