czwartek, 19 maja 2016

Przedstawiamy krótkie opisy filmów, które już w sobotę (21 maja) będziecie mogli obejrzeć na Stacji Szamocin w ramach PROJEKTU: DROGA!

KRET, reż. A. Jodorowsky, Meksyk, 1970, 125’

El Topo czyli kret, to tajemniczy rewolwerowiec przemierzający mistyczną drogę ku oświeceniu. Nim dojdzie do swego celu musi stoczyć walkę z czterema najlepszymi zabójcami świata, a ucząc się od każdego znich czegoś nowego, realizuje swą podróż ku samoświadomości. Film Alejandro Jodorowskiego z 1971 roku to stop westernu, mistycyzmu i narkotycznego tripu, wymagający od widza otwarcia na koncepcje i idee wychodzące poza utarte schematy.

UWAGA: Film zawiera drastyczne sceny i nie nadaje się dla osób poniżej 18 roku życia.


MAŁA MISS, reż. J. Dayton, V. Faris, USA, 2006, 101’

„Mała Miss” to rewelacyjnie zagrana nietypowa komedia, w której śmieszność splata się z bolączkami codziennej egzystencji. Twórcy bez silenia się na oryginalność i łopatologicznych wynurzeń opowiadają przejmującą i jednocześnie komiczną historię o rodzinnym piekiełku. I tak mamy ojca, który kieruje się opracowaną przez siebie metodą dziewięciu kroków do osiągnięcia sukcesu, dziadka, który zarówno lubi sobie powciągać kokę jak i pooglądać pisemka dla dorosłych, wuja, który właśnie opuścił szpital po nieudanej próbie samobójczej, syna, który nie chce mówić, matkę, która codziennie serwuje na obiad dania z fastfoodów i córkę, która nie przypomina klasycznych miss piękności, a jednak pragnie zostać jedną z nich. PEJZAŻ WE MGLE, reż. T. Angelopoulos, Francja, Grecja, Włochy, 1988, 127’

Błoto, mgła, pochmurne niebo, szare krajobrazy, obskurne dworce, ponure krajobrazy, opustoszałe, szare miasteczka. Taki obraz zeusowego kraju wyłania nam się z filmu "Pejzaż we mgle”, potęgując wrażenie dziwnej nostalgii i sentymentalnej pustki. Reżyser ze swoją grecką ojczyzną obchodzi się nad wyraz brutalnie, pokazując ekonomiczny oraz duchowy kryzys. Za naszych przewodników służy rodzeństwo Voula i Alexander. Bohaterowie to jeszcze dzieci, które nie do końca rozumieją problemy dorosłych i skupiają się na swoim własnym celu - ruszają w samotną podróż do Niemiec, aby odnaleźć swego ojca. Podróż jest długa, mozolna, stawiająca całą górę problemów. Jednocześnie, demaskująca wszystkie grzechy kraju i społeczeństwa. Wytrwała wędrówka to również symbol dorastania, niosąca w sobie odrobinę nadziei.


Do zobaczenia na Stacji Szamocin ! ;)


Brak komentarzy: