wtorek, 30 czerwca 2015

Wesoły akord na zakończenie

Ostatni projekt tegorocznej edycji NSK, Wesołkowie, rozhula Stację Szamocin już jutro!
W ramach projektu odbędą się trzydniowe warsztaty nowocyrkowe dla dzieci i młodzieży z Szamocina i okolic. Inspiracją do jego powstania byli Wesołkowie, czyli wędrowne grupy zabawiające publiczność pokazami z elementami cyrkowymi w średniowiecznej Europie. Czerpiąc z tej tradycji, przeobrażonej w formułę Nowego Cyrku, chcemy wprowadzić ją na „Stację Szamocin”, na której od kilkunastu lat działa lalkarka Luba Zarembińska. Do współpracy zaprosiłyśmy Jacka Timingeriu – młodego reżysera teatru lalek, przedmiotu, oraz Nowego Cyrku. Na pokaz finałowy kończący warsztaty zapraszamy 4 lipca 2015 roku o godzinie 17.00 na Stacji Szamocin (ul. Dworcowa 17A) w Szamocinie.
Wydarzenie polecają kuratorki: Natalia Gorzelańczyk, Aleksandra Małecka, Marta Paczka.

A teraz kilka słów o naszych artystach.

Jacek Timingeriu – związany z Ośrodkiem Praktyk TeatralnychGardzienice”. Brał udział w spektaklach w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego „Metamorfozy”, „Elektra”, „Ifigenia w A.” oraz wyreżyserował spektakl dyplomowy X Akademii Praktyk Teatralnych „Supermarket i Narodowe Voodoo”.
Jako performer, instruktor oraz twórca przedstawień zajmuje się nowym cyrkiem i teatrem ulicznym w ramach różnych grup czy wydarzeń kulturalnych (stowarzyszenie „Przestrzeń”, stowarzyszenie „Kejos the-at-er”, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Busker Bus”, „Carnival Sztuk – Mistrzów”, „European Juggling Convention Lublin 2012”).
Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w ramach różnych przedsięwzięć kulturalnych. Uczestniczył między innymi w trzech edycjach „Brave Kids”, w Festiwalu Młodzieży Bez Granic w Różanymstoku i wielu innych. Współtwórca i członek rodzinnego zespołu muzycznego „Kapela Timingeriu” (akordeon, śpiew). Absolwent Etnologii i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu. Stypendysta ministra Edukacji Narodowej. Zdobywca nagrody dla twórcy spektaklu „Władca Skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014.

Luba Zarembińska – ukończyła studia wyższe na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, po czym zajmowała się organizacją przedstawień lalkowych w różnych teatrach. Była też zatrudniona w Szamocińskim Ośrodku Kultury oraz w Pilskim Domu Kultury (jako instruktor teatralny i jego dyrektor). W 1996 zorganizowała na nieczynnej stacji kolejowej Ośrodek "Stacja Szamocin", miejsce wystaw artystycznych, organizacji imprez i realizacji projektów kulturalnych. W 1997 z jej inicjatywy rozpoczął stałą działalność Teatr Stacja, którego zespół tworzą amatorscy aktorzy pochodzący z okolic Szamocina. W 1998 zrealizowane przez ten teatr przedstawienie Spowiedź w drewnie otrzymało I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej organizowanym przez ZASP oraz resort kultury i sztuki. Również w 1997 powołała Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Stacja Szamocin, którego została prezesem, a które zajęło się organizacją działalności społecznej, edukacyjnej i teatralnej ośrodka. Za prowadzone projekty artystyczne i społeczne wyróżniona m. in. nagrodami ministra kultury, a w 1998 nominowana do Paszportów "Polityki". W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZAPRASZAMY!

Brak komentarzy: