czwartek, 12 marca 2015

KOMUNIKACJA - opis projektu

Projekt KOMUNIKACJAWydarzenia:

  • „AudioPrzeszynięcie” - Hubert Wińczyk (4-11 maja 2015)
  • „Szybki numerek” - Monika i Hubert Wińczyk (5 i 7 maja 2015)
  • „Ruch” - Łukasz Trusewicz (8-9 maja 2015)

Kuratorki: Emilia Witosławska, Woleta Kuc, Weronika Urban
Artyści zaangażowani do projektu: Łukasz Trusewicz, Hubert Wińczyk, Monika WińczykGdzie najczęściej komunikują się ze sobą Poznaniacy?
Zabiegani i zapracowani mieszkańcy, którym zazwyczaj brak czasu bądź funduszy na obcowanie z kulturą mają jeden cel – jak najszybciej dotrzeć do domu. Z danych otrzymanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wynika, że w 2014 roku z komunikacji miejskiej skorzystało niemal 200 mln pasażerów, zatem to w środkach transportu miejskiego należy poszukiwać kontaktu z tymi, którzy nie wykorzystują kulturalnego potencjału poznańskich artystów. W jaki sposób mieszkańcy Poznania gospodarują swój czas w chwili przemieszczania się tramwajem z jednego do drugiego fyrtla? Jakie zachowania kształtuje relacja człowieka z przestrzenią miejską? Te pozornie proste pytania stanowią punkt wyjścia dla twórców projektu, którzy obserwują komunikację miejską – czyli to, co miasto mówi do jego mieszkańców i odwrotnie. Mając na uwadze ideę kreatywnego wsparcia rozwoju kompetencji kulturalnych poznaniaków, projekt „Komunikacja” oferuje bezpośredni kontakt z kulturą poprzez działania artystyczne w przestrzeni użytku publicznego. Zaproszeni do projektu artyści, Łukasz Trusewicz oraz Monika i Hubert Wińczyk, wykorzystują potencjał tkwiący w sztuce performansu, by zainteresować i zaktywizować społeczność wybranych osiedli.
W ramach projektu artyści wykonają trzy działania:
„Ruch” - Łukasz Trusewicz 
Twórca, wykorzystując popularną w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie technikę lecture performance, wygłosi serię krótkich wykładów performatywnych w tramwajach. Ich tematem będzie zasadność tworzenia i różne współczesne formy wypowiedzi artystycznej. Łukasz Trusewicz skupi się także na „szumie” miasta, na zasłyszanych, urwanych zdaniach rozmów mieszkańców, napisach i fragmentach reklam, czyli na komunikacji miasta i jego mieszkańców.
„Szybki numerek” - Monika i Hubert Wińczyk 
Poznański duet performatywny, znany jako Monster Hurricane Wihajster, zaprezentuje performans dźwiękowy w przestrzeni miejskiego tramwaju. „Szybki numerek” to bardzo krótkie, spontaniczne koncerty elektro-akustyczne pod hasłem „spięcie i rozluźnienie”. Pod kurtkami artyści ukryją małe instrumenty elektorniczne, a jeden z nich na brzuchu zamontuje Kaossilator, a na ramieniu Monotron (małe syntezatory zdolne do wytwarzania szerokiego zakresu dźwięków i ciągłych pętli muzyki). W torbie artysty znajdować się będzie przenośny głośnik na baterie, a pod kurtką drugiego artysty mikser na szelkach. Performerzy rozepną kurtki, podepną kable i zagrają krótki utwór elektroniczny, dla kilku najbliżej stojących ludzi. Po paru minutach, gdy tramwaj się zatrzyma, odepną kable i opuszczą pojazd – jak gdyby nigdy nic..
„AudioPrzeszynięcie” - Hubert Wińczyk
W tramwaju linii nr 8 i na przystankach w centrum miasta zostaną udostępnione QRkody, pozwalające przenieść się w alternatywną przestrzeń dźwiękowa gatunku ambient. Po zeskonowaniu QRkodu i odtworzeniu muzyki przez pasażera, równolegle z tym jak pojazd będzie sunąć po szynach, przesunięte zostanie środowisko audialne słuchacza. Subtelny dźwięk nie będzie mocną ingerencją, lecz tłem zmieniającym poczucie przestrzeni. W centrum stolicy Wielkopolski, w którym – jak w każdym dużym mieście – górują niekoniecznie przyjemne odgłosy samochodów, robót drogowych czy pociągów, będzie można usłyszeć ścieżki dźwiękowe oparte na odgłosach szumu wody, insektów czy ptaków. Ścieżki dźwiękowe powstaną na podstawie nagrań terenowych przeprowadzonych w takich miejscach jak Jezioro Bajkał, Mazury, Kolej Transsyberyjska, Maramuresz (góry w Rumunii). Pragniemy zaktywizować pasażerów, uatrakcyjnić ich podróż oraz urozmaicić przy użyciu dźwięku miejską przestrzeń, na którą spoglądają zza okien pojazdu.

Brak komentarzy: