środa, 11 marca 2015

O KAPITANIE, MÓJ KAPITANIE - opis projektu

Projekt O KAPITANIE, MÓJ KAPITANIE


Data wydarzenia: 15 kwietnia
Kuratorka: Pamela Rozemberg
Artyści zaangażowani do projektu: Wanda Wasilewska, Maciej Włodarczyk, Jan Kęszycki


Mówienie o mistrzach przez ludzi młodego pokolenia nie jest modne. Wydaje się także, iż nie ma wielu okazji do zbudowania relacji mistrz-uczeń. Bohater filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów to nieszablonowy, inspirujący, wyjątkowy nauczyciel, niewpisujący się w przyjęte standardy. Porzuca wszelkie akceptowane formy nauczania, normy czytania poezji, rwie książki, z którymi się nie zgadza, namawia swoich uczniów do przełamywania stereotypów, ofiarowuje im podmiotowość, pokazuje, że ich idee i słowa mogą zmienić świat: „Spektakl trwa i ty możesz dopisać swoją kwestię”. Staje się ich Kapitanem. Mistrzem.
Projekt ma stworzyć możliwość innego spotkania studentów z profesorami (Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM) niż skonwencjonalizowana forma wykładu. Aby był rozmową właśnie o mistrzach. Z tymi, którzy dziś są naszymi nauczycielami, porozmawiamy o osobach, które ich kształtowały. Jak bardzo są do nich podobni? Ile im zawdzięczają? Czy się przeciwko nim buntowali? Czy z nimi polemizują? Czy do dziś czują się uczniami?
Poprzez nowatorską i interdyscyplinarną formułę reportażu radiowego projekt ma oddziaływać na różne zmysły. Zaangażujemy do tego zadania nie tylko dziennikarza radiowego, ale również operatora filmowego oraz osobę odpowiedzialną za ukazanie całego materiału - w formie mappingu 3d. Ta niekonwencjonalna forma w nowatorski sposób zaaranżuje przestrzeń, stwarzając ją na nowo, przez co stanie się ona uczestnikiem całego przedstawienia. Komunikujemy nie tylko pokolenia, łączymy także wiekową przestrzeń Uniwersytetu z zupełnie nowym sposobem ekspresji obrazu i dźwięku, tworząc peformatywny wymiar narracji angażującej odbiorców.
Przedstawienie historii tudzież drogi naukowej Profesorów może zainteresować nie tylko osoby już studiujące na tej uczelni, ale przede wszystkim osoby dopiero kształtujące swoją przyszłość, osoby zastanawiające się nad wyborem studiów. Projekt stwarza możliwość poznania Profesorów w sposób zupełnie inny. Nie tylko edukuje, ale zachęca w przyszłości do rozmowy, odniesienia się do usłyszanych historii. Profesorowie mogą dać nam więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, a jedyne czego od nas oczekują to chęci poznania i zadawania pytań. Wzięcie udziału w tym projekcie przez licealistów, nie tylko stwarza im możliwość zapoznania się z zadaniami jakie czekają na nich na uczelni, ale przede wszystkim poznania osób, które w realizacji tych zadań będą im pomagać. Mimo tego, że projekt ma charakter jednorazowy, może on w jakiś sposób zaszczepić wśród studentów chęć poznania osób, z którymi na co dzień się spotykają. Projekt jest adresowany nie tylko do uczniów poznańskich szkół, ale także wszelkich okolicznych mniejszych miejscowości, ponieważ daje im możliwość poznania uczelni, osób ją tworzących, ale także jak wygląda studiowanie na niej i jak uczelnia pozwala nam spełniać się zawodowo, dając nam możliwość organizowania takiego przedsięwzięcia jakim jest Nowa Siła Kuratorska.


Brak komentarzy: