sobota, 2 maja 2015

Czas na KOMUNIKACJĘ


Wielkimi krokami zbliża się drugie wydarzenie naszego festiwalu. Tym razem zapraszamy wszystkich do odkrywania przestrzeni miejskiej. Komunikacja, czyli projekt Wioli Kuc, Emilii Witosławskiej i Weroniki Urban, zaskoczy Was w drodze do (lub w drodze z) pracy lub szkoły. Projekt jest otwarty, nie narzuca ograniczeń wiekowych. Nawet nie trzeba kupować biletów – wszystkie wydarzenia Nowej Siły Kuratorskiej są darmowe. Pamiętajcie tylko o opłacie za przejazd!
Między 4 a 11 maja 2015 roku w przestrzeni poznańskiego transportu publicznego odbędzie się projekt Komunikacja. Program obejmuje trzy wydarzenia:
  • 4-11 maja (linia tramwajowa nr 8 i przystanki w centrum miasta): AudioPrzeszynięcie – w tych dniach udostępnione zostaną QRkody pozwalające wszystkim zainteresowanym przenieść się w alternatywną przestrzeń dźwiękową gatunku ambient; twórca: Hubert Wińczyk,
  • 5 maja (linia tramwajowa nr 2) i 7 maja (linia tramwajowa nr 5): Szybki numerek – bardzo krótkie, spontaniczne koncerty elektro-akustyczne pod hasłem „spięcie i rozluźnienie”; twórcy: Monika i Hubert Wińczykowie,
  • 8 maja (linia tramwajowa nocna 201) i 9 maja (linia tramwajowa nr 17): Ruch – seria krótkich wykładów tramwajowych wykorzystujących technikę lecture performance; twórca: Łukasz Trusewicz.

W kolejne wydarzenia zaanagażowani sa artyści, którym warto przyjrzeć się bliżej – na zdjęciach pozują z kuratorkami Komunikacji, o których w następnym poście słów kilka. W projektach Nowej Siły Kuratorskiej za artystami stoją kuratorzy – i ta współpraca naprawdę przynosi efekty.
A tak swoją drogą – ładnie się komponują, prawda?

Hubert Wińczyk – artysta dźwiękowy, performer. Absolwent intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2006 roku prowadzi przedsięwzięcie Urinatorium, w którym nagrywa i przetwarza odpady audialne. Interesują go akustyczne odpadki i proces przemiany, alternatywne źródła dźwięku, manipulacje skojarzeniami, field recording, noise, rytualny trans. Razem z fundacją Fabryka UTU prowadzi warsztaty dźwiękowe. Jest członkiem zespołów: WW DUO, Revue svazu českých architektů.

Monika i Hubert Wińczykowie – Monster Hurricane Wihajster – grupa mówi o sobie, że powstała kilka milionów lat temu, a składają się na nią dwie istoty, które spadły na ziemię. Nazwa składa się z pierwszych słów które wypowiedzieli ziemianie na ich widok. Uwzględniając różnice czasoprzestrzenne pomiędzy ziemią a ich miejscem pochodzenia mogłoby się zdawać, iż są zespołem dosyć młodym. Wstępny rekonesans po przybyciu na ziemię, w XXI wieku, przyniósł zadziwiające wnioski – otóż rozmaite [bez]celowe praktyki, które pomagają w rozwoju samoświadomości, dezinformacji i zmianie napięcia powierzchniowego są na ziemi rzadko spotykane, zepchnięte na margines i z typowo ludzkiej potrzeby nazywania określane bywają: performance i muzyka eksperymentalna. Chcąc-nie-chcąc MHW zdecydowali się wejść w ten nurt, by czuć się naturalnie i z czasem znaleźć sposób na powrotu do domu. Pomysłodawcy i koordynatorzy festiwalu performance i eksperymentu dźwiękowego „Dragon Odbity” i cyklu “Performance-art Jam session”.

Łukasz Trusewicz – absolwent wydziału rzeźby i działań przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego (ASP) w Poznaniu. W swoich działaniach artystycznych wychodzi z doświadczenia rzeźby i instalacji, przenosząc je na grunt akcji performatywnych oraz miejskich interwencji. Interesuje się kwestiami społecznego odbioru sztuki oraz potencjału pamięci historycznej tkwiącego w różnych przestrzeniach. Inspirują go przestrzenie peryferyjne, miejsca których znaczenie zostało zapomniane lub zmienione przez destrukcyjny wpływ działania czasu i człowieka. Jest również pomysłodawcą i jednym z prowadzących Galerię Raczej w Poznaniu zajmującą się promocją sztuki performance.

Brak komentarzy: