sobota, 23 maja 2015

Reanimacja: Repatriant, czyli o pamięci własnej i cudzej

Kochani, oto zbliża się kolejny projekt tegorocznej NSK. Teraz czas na projekt Reanimacja: Repatriant, który został przygotowany przez Aleksandrę Henglewską, Karolinę Nowicką, Arnolda Prządkę i Kaję Pisarczyk. Poniżej opis projektu – w kolejnych postach bardziej szczegółowy opis artystów i naszej Wspaniałej Czwórki.

Projekt Reanimacja: Repatriant jest efektem refleksji młodych ludzi nad przeszłością Poznania i poszukiwania jej pozostałości w dzisiejszym mieście. Zaplanowane przez kuratorów działania oparte są na dwóch historiach – wysiedlonej Polki, Aliny Pakulskiej oraz Niemki, Annemarie Möller-Górzno. Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce realizacji projektu. Będzie on dbywał się w budynku byłej (1886-1918) Komisji Kolonizacyjnej, w którym dziś znajduje się Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Głównym punktem projektu jest spektakl łączący teatr i sztukę komiksu. Artyści-plastycy stworzą komiks równolegle do akcji mającej miejsce na scenie. Powstałe w ten sposób prace obejrzeć będzie można w pubie Nowa Czytelnia.
Reanimacja: Repatriant kładzie nacisk na historyczny wymiar przestrzeni, w której żyjemy dzisiaj. Zestawienie opowieści o kobietach różnych narodowości ma uzmysłowić, że na historię nie można patrzeć powierzchownie oraz że należy myśleć o niej jako o wspólnym – niezależnym od pochodzenia i języka – doświadczeniu.
Zapraszamy do wyjątkowej podróży w czasie!

Spektakl
25 maja 2015, godz. 19:00, hol Collegium Maius, ul. Fredry 10

Wystawa
27 maja-21 czerwca 2015, pub Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69

Reanimacja: Repatriant – finisaż prac komiksowych powstałych podczas spektaklu
21 czerwca 2015, godz. 20:00, pub Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69

artyści zaproszeni do współpracy: Jakub Kapral (reżyseria), Adam Kabat (performatywny rysunek komiksowy), Karolina Nowicka (performatywny rysunek komiksowy), Agata Elsner (aktorka), Karolina Pawełska (aktorka), Alina Kubik (skrzypce)
rys. Karolina Nowicka

Brak komentarzy: