wtorek, 26 maja 2015

Reanimacja przebiegła pomyślnie

Wczoraj o godzinie 19:00 w holu Collegium Maius przy ul. Fredry 10 odbył się spektakl w reżyserii Kuby Kaprala w ramach projektu REANIMACJA: REPATRIANT. Próba przywołania wspomnień i postaci kobiet doświadczających codzienność wojny powiodła się. Widowisko okraszone muzyką na żywo zakończyło odsłonięcie pomnika kobiet, które znacznie rzadziej niż mężczyźni figurują na kartach Wielkiej Historii.
Tego wydarzenia nie udałoby się doprowadzić do finału, gdyby nie artyści i kuratorzy, którzy dzięki wspólnej pracy ożywili nie tylko postaci z przeszłości, ale dali też nowe życie białym płótnom, zapełniając je równolegle do akcji teatralnej komiksowymi szkicami odnoszącymi się do opowiadanych dziejów. Poznajcie ich!ARTYŚCI
Agata Elsner – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktorka, performerka, manager kultury. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Biuro Podróży, a także z Teatrem Ósmego Dnia. Aktualnie współtworzy grupę Teatr Palmera Eldritcha. Tworzy własne akcje artystyczne: spektakl Staruchy 2058 wraz z Kubą Kapralem, wyprodukowany przez Festiwal Madeinpoznan oraz bierze udział w wielu innych projektach jako część duetu performatywnego janicka_elsner. Brała udział w projektach finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz IAM.

Adam (Siod) Kabat – pochodzi z Łęczycy niedaleko Łodzi, ma 25 lat. Jest studentem III roku ASP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole. Obecnie pracuje jako grafik w firmie FOXmedia oraz zajmuje się autorską wystawą w Łęczycy zatytułowaną Mokolotywa do nikąd.
Współpraca i wystawy:
- Artystyczne powroty, uczeń i mistrz, wystawa w Kole w MDK, 2012 r.;
- Suck Mt Bass, event w Młynie Sułkowice w 2012 r.  w ramach wystawy 7 złych kobiet;
- Event roku 2013 BURN STUDIOS pres. PETS RECORDINGS with CATZ ‘N DOGZ & DIXON, powstał mural w KLUBIE WZ we Wrocławiu;
- Fly Or Die (event Maski s On” wystawa prac „trupie maski” roku 2014);
- Udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży „Graffiti Sztuka Miasta” druga i czwarta edycja organizowana przez łódzki Dom Kultury, 2012 i 2013 rok. W ramach tego powstały dwa murale w Łęczycy i Tomaszowie Mazowieckim;
-wystawa Mokolotywa do nikąd w Galerii Agora we Wrocławiu w 2014 r.

Kuba Kapral – urodzony w 1979 r., twórca teatralny, autor słuchowisk, akcji ulicznych, animator kultury, bajkopisarz. Współpracował z poznańskimi teatrami: Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Porywacze Ciał, Teatrem Ósmego Dnia. Członek Teatru Palmera Eldritcha (spektakle: Jarzenie, Animo tristi, Alien). Obecnie motorniczy w grupie Circus Ferus (spektakle: Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętynm Polaku (i Polce), Bóg zapłać, Manifestacja, Freak show, Serce Polski).

Alina Kubik – kompozytorka, skrzypaczka, dyrygentka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz dyrygentury symfonicznej w klasie dra hab. Marcina Sompolińskiego. Kompozycję studiowała również u prof. Jana Astriaba oraz u dr Moniki Kędziory. Od roku 2010 jest zastępcą przewodniczącego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Alina Kubik jest laureatką nagród i wyróżnień kompozytorskich i artystycznych, otrzymała m.in. stypendium Fundacji Agora oraz LLP Erasmus na studia w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Graz u Pierluigiego Billone, Georga Friedricha Haasa i Gerharda Nierhausa. Komponuje muzykę poważną, teatralną i filmową. Jako skrzypaczka koncertuje solowo i kameralnie, wykonując również własne kompozycje oraz improwizacje jako akompaniament do rozmaitych wydarzeń artystycznych. Od 2011 roku jako alt należy do zespołu Inspiro Ensemble. Kompozytorka współpracowała z pismem „Glissando”, wygłasza referaty na temat muzyki współczesnej. Jest wykładowcą macierzystej Uczelni. W idei swoich najnowszych kompozycji skupia się na roli dźwięku muzycznego w kreowaniu rzeczywistości, jak również roli dźwięków „codziennych” w świecie muzyki łącząc istotę tradycji melodyczno-rytmiczno-harmonicznej z interdyscyplinarnym sound artem.

Karolina Pawełska - poznanianka na stałe związana zawodowo, sentymentalnie i towarzysko z tym miastem. Debiutowała w Pułapce w poznańskim Teatrze Nowym, pracowała w Teatrze w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu. Współpracowała również w kilku projektach z Lechem Raczakiem. Obecnie współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia grając w Czasie Matek oraz Paranoikach i pszczelarzach.
KURATORZY

Aleksandra (Hen) Henglewska – urodzona w 1992 roku. Ostatnio wkręciła się w koktajle – pracuje jako barmanka. Lubi mieszać. Odbyła staż w Teatrze Ósmego Dnia. Jej ulubione słowo to rododendron, najchętniej je szpinak  i pije mango lassi. Ulubiony kolor: czarny.

Karolina Nowicka – urodzona w 1992 roku. Absolwentka Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli, obecnie studiuje wiedzę o teatrze. Ma na koncie mural na poznańskich Kontenerach. Obecnie publikuje ilustracje na portalu popmoderna.pl. Rysuje komiksy i ilustracje kiedy się da i gdzie się da – nawet w studenckich zeszytach. W ramach projektu REANIMACJA: REPATRIANT miała podwójną rolę kuratorski i artystki.

Kaja Pisarczyk – kocha wszystkie psy, koty i dzieci. Aspiruje do bycia perfekcyjną pania domu, ale do tego jej jeszcze daleko. Lubi ser i czekoladę, mistrzowsku smaży naleśniki. Świat jest dla niej teatrem. Okazjonalnie performerka.

Arnold Prządka – poza teatrem interesuje się dyskursem feministycznym, astronomią teoretyczną oraz tym, co pisał Iwaszkiewicz. Lubi badać wykluczenia, punkty wspólne w zjawiskach wszelakich. Zodiakalny jarmuż. Przepada za jedzeniem niemięsa, uwielbia jazz Uli Dudziak i Mike'a Urbaniaka, kocha swojego chłopaka i przyjaciół.

Brak komentarzy: